Главная » Статьи » Английский язык |
Урок английского языка «Моя семья»
Гимназия № 19 имени Н. З. Поповичевой г. Липецк Конспект урока по английскому языку в 5 классе «Моя семья» подготовила преподаватель английского языка Жаглина Татьяна Владимировна Липецк 2018 Цель урока: Формирование навыков письменной речи. Деятелъностная: Тренировать в аудировании, чтении и устной речи. Содержательная: Познакомить со способом написания письма, описывая себя и членов своей семьи. Задачи урока: Образовательные: • тренировка произносительных навыков; • развитие речевых умений. Воспитательные: • воспитание положительного отношения к изучению иностранного языка; • воспитание интереса к учению и формирование познавательной активности; • формирование потребности в практическом использовании языка в различных сферах деятельности. Развивающая: • развитие внимания, памяти. • Планируемые результаты: Предметные: • расширение объема знаний по теме; • умение написать личное письмо о своей семье. Личностные: • проявление интереса к изучению английского языка; • формирование уважения учащегося к культуре изучаемого языка. Метапредметные: Познавательные • осуществлять подбор аргументов для решения учебных задач. • уметь оценивать результаты своей деятельности, анализировать собственную работу, планировать свое действие в соответствии с поставленной задачей. (Регулятивные УУД); • уметь определять цель учебной деятельности, формулировать собственное мнение и позицию. Уметь с достаточной полнотой выражать свои мысли (Коммуникативные УУД); • уметь систематизировать материал, сравнивать и рассуждать. (Познавательные УУД). Коммуникативные • умение осуществлять деятельность с учётом конкретных учебных задач. Регулятивные • умение выполнять действие в соответствии с заданием; • умение выполнять самооценку. Оборудование: компьютер, экран, презентация к уроку. Ход урока. I. Начало урока. T: Good morning! I am glad to meet you. We`ll continue то speak about our families. II. Фонетическая зарядка. T: Now let`s train our tongues. Children, let's remember some English sounds which are very important for us today. (Слайд 2) Read the sounds and the words. Translate the words. (Ex.1) [s]-sportsman, possible, famous; [v]-very, clever, creative, loving; [p]-polite, stupid, typical; [əu] - know, so, close, go; [n]- naughty, independent, unfriendly; [r] - rude, brave, friendly, responsible; [m] - impolite, impossible, humour; [z] - pleasant, close, unzip. III. Речевая зарядка. T: Answer my questions: 1). Is your family big or small? 2). What is your mother`s name? 3). Ноw old is your father? 4). What colour eyes has he got? 5). What does your mother do? 7). What is your father’ profession? 6). Where does she work? 8). What is he like? 10). Do you get on well in the family? 9). Have you got any brothers or sisters? III. Развитие навыков устной речи. T: Fill in the adjectives. (Ex.2) (Слайд 3) T: Let’s check your answers. (Keys: 1 - a (n) only child; 2 - a big family; 3 - straight hair; 4 - blue eyes; 5 – a funny name) T: In pairs, make sentences with the words/phrases in the list. (Ex.3) (Слайд 4) • mother • children • cousin • colour eyes • slim • I've got • good looking • what ... like? • clever • shy • tall • play with • what ... look like? T: Talk about yourself and your family. (Ex.4) (Слайд 5) You (full name, age, town, country, look like) Your family members (name, age, job, looks like, is like) Физкультминутка. V. Обучение написанию письма. T: Now look at the screen. What do you see there? (A letter) (Слайд 6) Read the letter and say what we are going to write? (A letter)What will the letter be about? (About the family) Open your exercise books and write down the topic of the lesson. (Слайд 7) “My family” (Writing a letter to a penfriend introducing yourself and your family) T: Read the letter and match the sentences (A-C) to the paragraphs. (Ex.5) (Слайд 8) A There are five people in my family. В Well, that's all about me and my family. С Hi! I'm Bill Peters and I'm twelve years old. (Keys: 1 C, 2 A, 3 T: Identify the people in the picture. (Слайд 9) T: Read the letter again and answer the questions. 1). Who is the letter from? Who is the letter to? 2). How does the letter start/end? 3). Which paragraph is about Bill’s family? 4). How does Bill describe each member? 5). Which paragraph is about Bill? 6). What does he say about himself? 7).What is the last paragraph about? T: Read the plan of the letter and write it down. (Слайд 10) VI. Домашняя работа. T: At home you`ll write a letter introducing yourself and your family to your penfriend (100 - 120 words), using the plan and Bill`s letter as a model. (Слайд 11) VII. Итоги. Оценки. T: What did we do today? What did we learn? IX. Рефлексия учебной деятельности на уроке. T: Continue the sentences: (12 слайд) 1.На уроке я работал… 2.Своей работой на уроке я… 3.Урок для меня показался… 4.За урок я… 5.Мое настроение… 6.Материал урока мне был… 7.Домашнее задание мне кажется Раздаточный материал Dear Simon, 1 _ I'm short and slim with short brown hair and green eyes. I'm a student and I live with my family in Portland, USA. 2 _ My brother's name is Thomas. He's six years old. He's got short blond hair and blue eyes. He is very noisy. Jill, my sister, is tall with long brown hair and brown eyes. She's fourteen years old and very attractive. My mother is a dentist. Her name's Ruth. She's got long black hair and she's very kind and friendly. My father, Jack, is a lawyer. He's quite tall and he's very intelligent. Here is a photo of all of us in the park. Can you find me? 3 _ Please write soon and tell me about your family. Love, Bill Использованные материалы: I. Интернет ресурсы: (Слайд 13) II. Virginia Evans, Neil O’ Sullivan. Click On 1. Student’s Book. - Newbury: Express Publishing, 2000. III. Virginia Evans, Neil O’ Sullivan. Click On 1.Teacher’s Book. - Newbury: Express Publishing, 2000. | |
Просмотров: 612 | | |
Всего комментариев: 0 | |