Главная » Статьи » Казахский язык и литература

Мамандық. – да,де, та, те,
2 – сынып. Қазақ тілі.

Сабақтың тақырыбы: .Мамандық. – да,де, та, те,

Мақсаттары :
Білімділік Оқушылардың сөздік қорын толықтыру,мәтінмен
таныстыру,жаңа сөздермен жұмыс жүргізу ,сөйлем
құрастыру, грамматикалық тапсыр. орындау
Дамытушылық:Тілдік қорларын кеңейте отыра , есте сақтау қабілетін дамыту. Тәрбиелік : Қазақ тіліне деген қызығушылығын артыру
Көрнекті құралдар:Сөздер,суреттер, жаттығулар.
Сабақ түрі:аралас
Әдіе-тәсілдер: Сөздерді оқыту, түсіндіру,аударма, мәнерлеп оқу.
Сабақ барасы:
1.Ұйымдастыру кезеңі
1.Сәлемдесу 2. Сынып кезекшісінің мәліметі
3.Сыныпты түгендеу 4. Сұрақ – жауап
2.Үй жұмысын тексеру. - Балалар өткен сабақты еске түсірейік .- Қазақ тіліне тән дыбыстарды кім айтады? – Сенің отбасың қандай? Отбасың неше адамнантұрады ? «Менің отбасым» тақырыбында әңгімеле?
3.Жаңа сабақ : «Мамандық» оқушылар презентацияны көріп сұрақтарға жауап береді.
Сабақта жақсы жұмыс істеп отырған балаға (асық,фишка беріледі)
1.Мақсатымыз – мына сөздерді дұрыс айтуға, дұрыс жазуға үйрену.- Балалар , өскенде сен кім болғың келеді? Сенің анаң кім болып жұмыс істейді? Әкең ше ? Олардың мамандығы қандай?
-Саған ұнай ма? –осындай сұрақ қоя отыра , бүгінгі сабақпен танысайық. Яғни , мамандық сөзінен
Бірнеше сөз шығарып көрейік. Мысалы: ақ,дана,ана, дақ,қан.
Сөздікпен жұмыс: мұғалім - учитель
Дәрігер – врач
Ұшқыш – летчик
Сатушы – продовец
Зейнеткер – пенсионер – осы сөздерден сөз тіркесін жасап және сөйлем құрап
көрейік. Мысалы : сатушы болам,аурухана қызметкері, Менің анам дәрігер.
Дәптермен жұмыс: мүғалім – дәріхана , дәрігер – аурухана, саушы – дүкен, ұшқыш -әуе компаниясы.
Менің анам мектепте мұғалім болып жұмыс істейік. Атам мен әжем – зейнеткер.мен мектепте оқушымын.
Ойын: Мамандық-оқушылар екі топқа бөлініп,диалог құрастырып ойын ойнайды.
4.Аударма жұмыс . Берілген мәтінмен жұмыс , яғни мәтінді мәнерлеп оқып , аудару . Қасыңдағы жұппен жұмыс жасау. 72 беттегі мәтінді оқып ,аударайық.
5 Грамматикалық тақырыпты еске түсіру .-да, -де,-та,-те,-на,-не – жалғауларына мысалдар келтіріңдер. Тақтада жұмыс, бір баланы тақтаға шығару. Мысалдар: асхана – да, мектеп – те , дүкен – де, қыс – та – деген сөздер қандай сұрақтарға жауап береді?

Дауысты дыбыс Дауыссыз дыбыс


қатаң
жіңішке үнді (сонорные) ұяң (глухие)
(звонкие) к,қ,т,ш,с,ң, ш,

жуан (мягкие) ә,ө, ү,і,е. М,н , ң ,р,л, б,в,г,ғ,д,ж ш, ,ч,х
(твердые ) й,һ,у,п,ф,
а,ы,ұ,о.
кейде жуан,
кейде жіңішке у,и,я,(э,ю,е)
Мысалдар: ма-қа-ла, ә-ліп-пе, өз мысалдарңды келтір.

Сергіту сәті:Аппақ ,аппақ , қар аппақ,
Қар жамылған дала аппақ.
Қырау – қырау тал аппақ,
Айналаның бәрі аппақ.

6 Сабақты қорытындылау: - Балалар бүгін біз қандай тақырып өттік? Сен кім болғың келеді?
Қандай мамандықты таңдайсың? Сенің анаң кім болып істейді?
Сергіту сәті:Аппақ ,аппақ , қар аппақ,
Қар жамылған дала аппақ.
Қырау – қырау тал аппақ,
Айналаның бәрі аппақ.


7.Рефлексия: - Балалар бүгінгі сабақ ұнады ма? Енді , «сен маған , мен саған» ойыны арқылы бір –бірімізге сұрақ қойып , аяқтаймыз.
8 . Үйге тапсырма: Өлеңді жаттау , мамандық туралы әңгімелеу, сөздерді жаттау.
9.Бағалау.
Категория: Казахский язык и литература | Добавил: нур (15.12.2014) | Автор: Ережепова Сауле Мухамедрахимовна E
Просмотров: 1508 | Комментарии: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 1
1 Алма  
орыс сыныптарындағы қазақ тілінен сабақ жоспарыңыз ұнады.Стратегияларыңыз орынды қолданғансыз.

Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]