Главная » Статьи » Математика

Рационал сандарға амалдар қолдану
Пәні: Алгебра
Сыныбы:
Сабақтың тақырыбы: Рационал сандарға амалдар қолдану
Сабақтың мақсат-міндеттері:
Білімділік: білім негіздерін жинақтап, тиянақты, анықтама, ережелерді қолдануларын пысықтау.
Дамытушылық: есте сақтау қабілеттерін, логткалық ойлауларын, аңғарымпаздықтарын, пәнге қызығушылықтарын дамыту.
Тәрбиелік: дәлдікке, ұқыптылыққа, ұжымдық белсенділікке, білімнің қадірін білуге тәрбиелеу.
Сабақтың түрі: Сайыс сабақ
Сабақтың типі: Білімді пысықтау
Сабақтың көрнекілігі: интерактивтік тақта, бағалау парағы
Сабақ барысы:
І. Ұйымдастыру кезеңі:
-Топ құру, топ жетекшісін тағайындау. Топ жектекшісіне бағалау парағын беру.
ІІ. Үй тапсырмасын тексеру:
ІІІ. "Жорға сайысы»
Бүгінгі күн сайыста,
Сен ешкімнен қалыспа.
Біліміңді қөрсетер,
Сұрақтарға жауап бер!
Айырмашылығы тек таңбаларында ғана болатын сандар? (қарама-қарсы сандар)
0-ден үлкен сандар (оң сандар)
Қарама-қарсы сандардың қосындысы (0-ге)
Оң сандардың қосындысы (+)+(+)=(+)
Таңбалары бірдей сандардың көбейтіндісі (оң сан) (+)*(+)=(+);(-)*(-)=(+)
Таңбалары әр түрлі сандардың бөліндісі (теріс сан) (-):(+)=(-)
Нәрселерді санау үшін қолданылатын сандар (натурал сандар)
Жақша алдында «плюс» (+) таңбасы бар санды: (жақшасыз жазғанда санның өз таңбасы сақталады. +(+)=+; +(-)=-).
Жақша алдында «минус» (-) таңбасы бар санды: (жақшасыз жазғанда санның таңбасы қалай өзгереді? -(+)=-; -(-)=+.
Таңбалары әр түрлі сандардың қосындысы қалай орындалады? (модулі үлкенінен модулі кішісі азайтылып, үлкенінің таңбасы қойылады.)
Кері санның көбейтіндісі (1)
5-ке қарама-қарсы сан (-5)
9-ға кері сан (1/9)
IV. «Танымдық» сайысы
-Әр топқа деңгейлік тапсырма
А деңгейі
Есептеңдер: 1) -7∙(-5)-10 2) 8∙(-2)-6 3) 1,8:(-3)-0,4
Ықшамдаңдар: 1) 16a-7b-3a+11b 2) 5y+0.8+3.2-3y 3) 2.8x-1.9+8.2x+2
В деңгейі
Теңдеуді шешіңдер: 1) -8.2∙(x-2.5)=0 2) (x-1/9)+1/3=7/18 3) 8-5x+x=16
Есептеңдер: 1) (1/2-3/4)∙4/9 2) (-5,5+2,5):2 2/5 3) -1 2/3:(-3 1/3)+0,5

С деңгейі
Өрнектің мәнін тап: 1) (4.5∙(-2)-1.8)/(1.5∙2) 2) (2.5-4)/(4-2.5) 3) ((-3.4)∙4∙(-1.5))/((-0.8)∙(-3) )

V. Сергіту кезеңі
«Қолымның жылуын саған беремін, жүрегімнің жылуын саған беремін, әлемдегі жақсылықты саған тілеймін» Бір-біріне жылы тілектерін қимылмен бірге жолдайды. Сонымен бірге оң сан мен теріс сан, қарама-қарсы сандар. Сандарды атағанда оң санда оң қолымызбен қимылмен алға созып дұрыс тауып жаттығу жасаймыз. -7; -2,5; 4; 1000; 27; -10; -1,5; -7,2; 92; 75.

VІ. «Зерделік» сайысы
Көп ойлаған табар,
Көп үрлеген жағар.
Математикалық диктант
0,25-1+0,75-3 Жауабы:(-3)
-0,4-0,6+0,7+0,3 Жауабы:(0)
2,1+2,8-3,4-6,5 Жауабы:(-5)
0,38-14-10+3,62 Жауабы:(-20)
0,25∙6,2-0,75∙6,2 Жауабы:(-3,1)
-4,35∙6,1+6,1∙5,35 Жауабы:(6,1)
-7,8∙3,2-6,8∙7,8 Жауабы:(-78)
6,3:9-4,8:6 Жауабы:(-0,1)
Жауабын тақтадан көрсетіп, өздері бірін-бірі тексереді.

VІІ. «Кім жылдам?!» сайысы
Ақылдының сөзі қысқа,
Көпке болар нұсқа.
Ақыл азбайды,
Білім тозбайды.
Топқа тапсырма
5∙(*)=-30
(-25):(*)=-5
|-27|=
Салыстыр: (-3)^3*3^3
-227*108
Амалдарды орындамай,өрнектің мәнінің таңбасын анықта:
1) 68∙(-2,3)∙(-0,13)∙(0,4):6,3 а) оң б) теріс
2) (-1,3)^2∙0,3:(-1) а) оң б) теріс
3) -81∙(-33):(-22)∙(-33) а) оң б) теріс

VІІІ. Үйге тапсырма: №593-594.
Категория: Математика | Добавил: talshin (24.03.2015) | Автор: Ажигалиева Талшын Насипкалиевна E
Просмотров: 1543 | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]